  • 5YF503ZXDAE
5YF503ZXDAE
advertisement
Manufacturer No:
5YF503ZXDAE
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-5YF503ZXDAE
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
5YF503ZXDAE
Description:
0.05μF 25V Ceramic Capacitor -20% +80% Y5U E 0.276Dia 7.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
5YF503ZXDAE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.276Dia 7.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    0.05μF
  • Lead Pitch
    5.9944mm
  • Lead Spacing
    0.236 6.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm