  • 5WH103ZACJH
5WH103ZACJH
advertisement
Manufacturer No:
5WH103ZACJH
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-5WH103ZACJH
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
5WH103ZACJH
Description:
10000pF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5P B 0.236Dia 6.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
5WH103ZACJH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Size / Dimension
    0.236Dia 6.00mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5P B
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Dielectric
    Y5P
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    6mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm