  • 5ST472MCJCA
5ST472MCJCA
advertisement
Manufacturer No:
5ST472MCJCA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-5ST472MCJCA
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
5ST472MCJCA
Description:
4700pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±20% Y5U E 0.512Dia 13.00mm -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
5ST472MCJCA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.512Dia 13.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    3000V 3kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    4700pF
  • Depth
    5mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Dielectric
    Y5U
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    550 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm