  • 5OK471KDAAA
5OK471KDAAA
advertisement
Manufacturer No:
5OK471KDAAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-5OK471KDAAA
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
5OK471KDAAA
Description:
470pF 100V Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.157Dia 4.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
5OK471KDAAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    Y5P B
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    470pF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm