  • 5NR471MABCA
5NR471MABCA
advertisement
Manufacturer No:
5NR471MABCA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-5NR471MABCA
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
5NR471MABCA
Description:
470pF Ceramic Capacitor ±20% Y5F 0.197Dia 5.00mm -30°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
5NR471MABCA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1999
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5F
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE: 100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    STRIP PACK
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5F
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm