  • 5NR331KABCA
5NR331KABCA
advertisement
Manufacturer No:
5NR331KABCA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-5NR331KABCA
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
5NR331KABCA
Description:
330pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% Y5F 0.197Dia 5.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
5NR331KABCA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    Y5F
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    330pF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm