  • 5NQ391KOAAM
5NQ391KOAAM
advertisement
Manufacturer No:
5NQ391KOAAM
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-5NQ391KOAAM
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
5NQ391KOAAM
Description:
390pF 500V Ceramic Capacitor ±10% Y5F 0.157Dia 4.00mm -30°C~85°C Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
5NQ391KOAAM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    1999
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    Y5F
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    390pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Dielectric
    Y5F
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.118 3.00mm