  • 5KP78E3/TR13
5KP78E3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
5KP78E3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-5KP78E3/TR13
Package:
P600, Axial
Datasheet:
5KP78E3/TR13
Step5Bar-code shipping tag
5KP78E3/TR13
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Base Part Number
    5KP78
  • Element Configuration
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    86.7V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    10μA
  • Clamping Voltage
    139V
  • Peak Pulse Current
    36A
  • Reverse Standoff Voltage
    78V
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    5mA
  • Breakdown Voltage
    96.35V