  • 5KP64CA-G
5KP64CA-G
advertisement
Manufacturer No:
5KP64CA-G
Manufacturer:
Comchip Technology
HK JDW NO:
186-5KP64CA-G
Package:
R6, Axial
Datasheet:
5KP64CA-G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5KP64CA-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    R6, Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2010
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    5kW
  • Polarity
    Bidirectional
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    48.54A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    103V
  • Reverse Standoff Voltage
    64V
  • Breakdown Voltage
    71.1V