  • 5KP6.5E3/TR13
5KP6.5E3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
5KP6.5E3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-5KP6.5E3/TR13
Datasheet:
5KP6.5E3/TR13
Step5Bar-code shipping tag
5KP6.5E3/TR13
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    P600, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Base Part Number
    5KP6.5
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage - Breakdown (Min)
    7.22V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    2mA
  • Clamping Voltage
    12.3V
  • Peak Pulse Current
    407A
  • Reverse Standoff Voltage
    6.5V
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    50mA
  • Breakdown Voltage
    8.02V