  • 5KP33HE3/73
5KP33HE3/73
advertisement
Manufacturer No:
5KP33HE3/73
HK JDW NO:
884-5KP33HE3/73
Datasheet:
5KP33HE3/73
Step5Bar-code shipping tag
5KP33HE3/73
    P600, Axial
  • Supplier Device Package
    P600
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Axial
  • Type
    Zener
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Operating Supply Voltage
    33V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Number of Channels
  • Voltage - Breakdown (Min)
    36.7V
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    84.7A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    59V
  • Clamping Voltage
    59V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    33V
  • Peak Pulse Current
    84.7A
  • Reverse Standoff Voltage
    33V
  • Max Surge Current
    600A
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Breakdown Voltage
    36.7V