  • 5KP33A-E3/54
5KP33A-E3/54
advertisement
Manufacturer No:
5KP33A-E3/54
HK JDW NO:
884-5KP33A-E3/54
Package:
P600, Axial
Datasheet:
5KP33A-E3/54
Description:
TVS DIODE 33V 53.3V P600
Step5Bar-code shipping tag
5KP33A-E3/54
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    TransZorb®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY ,HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    5kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    33V
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    2μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    5kW
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    53.3V
  • Clamping Voltage
    53.3V
  • Peak Pulse Current
    93.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    33V
  • Max Surge Current
    93.8A
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    5mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    36.7V
  • Reverse Breakdown Voltage
    36.7V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W
  • Max Breakdown Voltage
    40.6V
  • Diameter
    9.1mm
  • Length
    9.1mm