  • 5KASMC24AHM3/57
5KASMC24AHM3/57
advertisement
Manufacturer No:
5KASMC24AHM3/57
HK JDW NO:
884-5KASMC24AHM3/57
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
5KASMC24AHM3/57
Description:
TVS DIODE 24V 38.9V DO214AB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5KASMC24AHM3/57
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AB, SMC
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~185°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2014
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, PAR®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    5kW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Number of Elements
    1
  • Leakage Current
    2μA
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Power - Peak Pulse
    5000W 5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    2μA
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    38.9V
  • Clamping Voltage
    38.9V
  • Peak Pulse Current
    128.5A
  • Reverse Standoff Voltage
    24V
  • Max Surge Current
    128.5A
  • Peak Pulse Power
    5kW
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    26.7V
  • Reverse Breakdown Voltage
    26.7V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    5000W
  • Max Breakdown Voltage
    29.5V