  • 5EX153K3
5EX153K3
advertisement
Manufacturer No:
5EX153K3
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-5EX153K3
Package:
Radial
Datasheet:
5EX153K3
Description:
0.015μF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.701Lx0.375W 17.80mmx9.53mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
5EX153K3
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 5EX153K3 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.701Lx0.375W 17.80mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    3000V 3kV
  • Capacitance
    0.015μF
  • Terminal Pitch
    15.3mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    15.2908mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.602 15.30mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Size Code
    7038
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.775 19.68mm
  • Length
    17.8mm
  • Width
    9.53mm