  • 5AX273K3
5AX273K3
advertisement
Manufacturer No:
5AX273K3
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-5AX273K3
Package:
Nonstandard SMD
Datasheet:
5AX273K3
Description:
0.027μF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.571Lx0.551W 14.50mmx14.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC Nonstandard SMD
Step5Bar-code shipping tag
5AX273K3
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 5AX273K3 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    Nonstandard SMD
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.571Lx0.551W 14.50mmx14.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    3000V 3kV
  • Capacitance
    0.027μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    3000V
  • Size Code
    5755
  • Height
    7.6mm
  • Length
    14.5mm
  • Width
    14mm
  • Thickness (Max)
    0.299 7.60mm
  • Thickness
    7.62mm