  • 5AR330KDDAH
5AR330KDDAH
advertisement
Manufacturer No:
5AR330KDDAH
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-5AR330KDDAH
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
5AR330KDDAH
Description:
CLSSITC (NP0) 33pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.276Dia 7.00mm -30°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc
Step5Bar-code shipping tag
5AR330KDDAH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    CLSSITC (NP0)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.276Dia 7.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    33pF
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Temperature Characteristics Code
    NP0
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Style
    Straight
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    130V
  • Diameter
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm