  • 5962-9851501QPA
5962-9851501QPA
advertisement
Manufacturer No:
5962-9851501QPA
HK JDW NO:
815-5962-9851501QPA
Package:
CDIP
Datasheet:
Description:
200pA 80 dB Instrumentational OP Amps 8 Pins CDIP
Quantity:
In Stock : 10464
Step5Bar-code shipping tag
5962-9851501QPA
    Select All
  • Current - Input Bias
    200pA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    6mV
  • Gain Bandwidth Product
    3MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -15V
  • Unity Gain BW-Nom
    3000 kHz
  • Voltage Gain
    106.02dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Max Dual Supply Voltage
    18V
  • Low-Bias
    YES
  • Micropower
    NO
  • Min Dual Supply Voltage
    3.5V
  • Programmable Power
  • Max I/O Voltage
    6mV
  • Wideband
  • Height
    5.08mm
  • Length
    9.6mm
  • Width
    6.67mm
  • Thickness
    4.57mm
  • Radiation Hardening
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    CDIP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Rail/Tube
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Supply Voltage
    15V
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Power Supplies
  • Max Supply Voltage
    18V
  • Power Dissipation-Max
    680mW
  • Power Dissipation
    680mW
  • Supply Current-Max
    5.6mA
  • Slew Rate
    13 V/μs