  • 59135-4-U-05-F
59135-4-U-05-F
advertisement
Manufacturer No:
59135-4-U-05-F
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-59135-4-U-05-F
Package:
Flange Mount
Datasheet:
59135-4-U-05-F
Purchasing and Inquiry
59135-4-U-05-F Overview
Flange Mount packages are used for the magnetic position sensor modules.
59135-4-U-05-F Features
Package / Case: Flange Mount
59135 Series
Operating Temperature: -40°C~105°C TA
Response Time: 3000 μs
59135-4-U-05-F Applications
There are a lot of Littelfuse Inc. 59135-4-U-05-F Magnetic Position Sensors Modules applications.
  • Rotary applications
  • Speedometers
  • Robotics control
  • Rollers
  • Speed and direction of gears
  • Identification of magnetic patterns in cards and banknotes
  • Motor and fan control
  • Shafts in transmissions, hydraulic motors, pumps and gear boxes
  • Encoders
  • Dyno testing
Step5Bar-code shipping tag
59135-4-U-05-F
  • Package / Case
    Flange Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Actuator Material
    Magnet
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Published
    2009
  • Series
    59135
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Reed Switch
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Body Length or Diameter
    28.57mm
  • Body Breadth
    19.05 mm
  • Output Type
    SPST-NC
  • Response Time
    3000 μs
  • Must Operate
    13.50mm
  • Body Height
    3.43mm