  • 58J9A36-01-1-10S-C
58J9A36-01-1-10S-C
advertisement
Manufacturer No:
58J9A36-01-1-10S-C
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-58J9A36-01-1-10S-C
Package:
Datasheet:
Description:
SW KEY 10POS SP10T 200MA 115V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
58J9A36-01-1-10S-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    10
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    58
  • Feature
    Antistatic
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    10
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Gold Alloy
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flat Key
  • Circuit
    SP10T
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 19.05mm Dia
  • Contact Style
    Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    220V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Electrical Life
    25,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SP, SP10T
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Mechanical Life
    25,000 Cycles
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Index Angle
    36 °
  • Angle of Throw
    36°
  • Depth Behind Flange
    49.71mm