  • 58J8P36-01-1-10S-C
58J8P36-01-1-10S-C
advertisement
Manufacturer No:
58J8P36-01-1-10S-C
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-58J8P36-01-1-10S-C
Package:
Datasheet:
Description:
SW KEY 10POS SP10T 200MA 115V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
58J8P36-01-1-10S-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Insulation Material
    THERMOPLASTIC
  • Housing Material
    NYLON
  • Actuator Material
    ZINC
  • Terminal Material
    BRASS
  • Series
    58
  • Feature
    Antistatic
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Number of Positions
    10
  • Additional Feature
    CONTINUOUS ROTATION
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Gold Alloy
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flat Key
  • Circuit
    SP10T
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 19.05mm Dia
  • Contact Style
    Shorting
  • Contact Resistance
    0.01mOhm
  • Insulation Resistance
    50000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    220V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    600VAC V
  • Electrical Life
    25,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Mechanical Life
    25,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYLOCK SWITCH
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Index Angle
    36 °
  • Contact Function
    ON-ON
  • Depth Behind Flange
    47.63mm