  • 57M22-12-1-02N
57M22-12-1-02N
advertisement
Manufacturer No:
57M22-12-1-02N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-57M22-12-1-02N
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
57M22-12-1-02N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Series
    57
  • Published
    2014
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    57.22MOhm
  • Number of Positions
    2
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    250mA AC/DC
  • Contact Finish
    Gold
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Voltage(DC)-Max
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    12
  • Operating Force
    14 ~ 58gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    SPDT
  • Depth Behind Panel
    122.66mm
  • Number of Switch Sections
    1
  • Number of Poles per Deck
    1
  • Angle of Throw
    22.5°
  • Actuator Length
    11.10mm