  • 56SP30S-01E03S
56SP30S-01E03S
advertisement
Manufacturer No:
56SP30S-01E03S
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-56SP30S-01E03S
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
56SP30S-01E03S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Series
    56
  • Feature
    Shaft and Panel Sealed
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    3
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    2.520 ~ 6.481gfm
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    4P3T
  • Depth Behind Panel
    9.58mm
  • Number of Poles per Deck
    4
  • Angle of Throw
    30°
  • Actuator Length
    9.53mm