  • 56SP30-01-2-04N
56SP30-01-2-04N
advertisement
Manufacturer No:
56SP30-01-2-04N
HK JDW NO:
330-56SP30-01-2-04N
Package:
Datasheet:
56SP30-01-2-04N
Description:
Switch Rotary DP4T 4 Flatted Shaft PC Pins 0.2A 115VAC 30VDC
Step5Bar-code shipping tag
56SP30-01-2-04N
    Brass
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Housing Material
    Plastic
  • Actuator Material
    Zinc
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Published
    2007
  • Series
    56
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Shaft and Panel Sealed
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    4
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Additional Feature
    INDUSTRIAL QUALITY
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12.7mm
  • Current Rating
    200mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    600VAC V
  • Throw Configuration
    DP, DP4T
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Circuit per Deck
    DP4T
  • Depth Behind Panel
    9.58mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • Number of Poles per Deck
    2
  • PCB Hole Count
    12
  • Length
    12.7mm
  • Body Height
    9.58mm
  • Actuator Length
    9.53mm