  • 56SP30-01-2-02N
56SP30-01-2-02N
advertisement
Manufacturer No:
56SP30-01-2-02N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-56SP30-01-2-02N
Package:
Datasheet:
Description:
Switch Rotary DPDT 2 Flatted Shaft PC Pins 0.2A 115VAC 30VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
56SP30-01-2-02N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Insulation Material
    THERMOSET 94V-0
  • Housing Material
    ZINC DIE CAST
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Published
    2013
  • Series
    56
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Shaft and Panel Sealed
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    PANEL MOUNTABLE
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    600VAC V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    2.520 ~ 6.481gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    DPDT
  • Depth Behind Panel
    9.58mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • PCB Hole Count
    12
  • Body Height
    9.58mm
  • Actuator Length
    9.53mm