  • 56S30S-01-2-04S
56S30S-01-2-04S
advertisement
Manufacturer No:
56S30S-01-2-04S
HK JDW NO:
330-56S30S-01-2-04S
Step5Bar-code shipping tag
56S30S-01-2-04S
    Brass
  • Contact Plating
    56
  • Published
    2013
  • Number of Positions
    4
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Current Rating
    200mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Circuit per Deck
    DP4T
  • Depth Behind Panel
    12.19mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Poles per Deck
    2
  • Angle of Throw
    30°
  • Actuator Length
    9.53mm