  • 56S30-01-2-05N
56S30-01-2-05N
advertisement
Manufacturer No:
56S30-01-2-05N
HK JDW NO:
330-56S30-01-2-05N
Step5Bar-code shipping tag
56S30-01-2-05N
    Panel Mount
  • Insulation Material
    THERMOSET 94V-0
  • Housing Material
    ZINC DIE CAST
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Number of Positions
    5
  • Additional Feature
    INDUSTRIAL QUALITY
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Current Rating
    200mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    600VAC V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Circuit per Deck
    DP5T
  • Depth Behind Panel
    12.19mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Poles per Deck
    2
  • Actuator Length
    9.53mm