  • 56P30-01-1-12N-C
56P30-01-1-12N-C
advertisement
Manufacturer No:
56P30-01-1-12N-C
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-56P30-01-1-12N-C
Package:
Datasheet:
56P30-01-1-12N-C
Description:
SWITCH ROTARY 12POS 200MA 115V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
56P30-01-1-12N-C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Published
    2008
  • Series
    56
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    12
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Additional Feature
    PANEL MOUNTABLE
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Current(DC)-Max
    0.2A
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    2.520 ~ 6.481gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    0.2A
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Continuous
  • Circuit per Deck
    SP12T
  • Depth Behind Panel
    9.58mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • Body Height
    9.58mm
  • Actuator Length
    9.53mm