  • 56P30-01-1-11S
56P30-01-1-11S
advertisement
Manufacturer No:
56P30-01-1-11S
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-56P30-01-1-11S
Package:
Datasheet:
Description:
Switch Rotary SP11T 11 Flatted Shaft PC Pins 0.2A 115VAC 30VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
56P30-01-1-11S
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Housing Material
    Plastic
  • Actuator Material
    Zinc
  • Published
    2013
  • Series
    56
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • Number of Positions
    11
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12.7mm
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Throw Configuration
    SP11T
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    2.520 ~ 6.481gfm
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    SP11T
  • Depth Behind Panel
    9.58mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Poles per Deck
    1
  • Angle of Throw
    30°
  • Length
    12.7mm
  • Actuator Length
    9.53mm