  • 56DP30-01-2-AJS
56DP30-01-2-AJS
advertisement
Manufacturer No:
56DP30-01-2-AJS
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-56DP30-01-2-AJS
Package:
Datasheet:
Description:
SWITCH ROTARY 2-6POS 200MA 115V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
56DP30-01-2-AJS
  • Series
    56
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2 ~ 6
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    PANEL MOUNTABLE
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Throw Configuration
    DP, DP6T
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    2.520 ~ 6.481gfm
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Index Stops
    Adjustable
  • Circuit per Deck
    DP6T
  • Depth Behind Panel
    9.58mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • Number of Poles per Deck
    2
  • Length
    25.46mm
  • Body Height
    9.58mm
  • Actuator Length
    9.53mm