  • 56DP30-01-2-AJN
56DP30-01-2-AJN
advertisement
Manufacturer No:
56DP30-01-2-AJN
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-56DP30-01-2-AJN
Package:
Datasheet:
Description:
GRAYHILL 56DP30-01-2-AJNSWITCH, ROTARY, DP6T, 200mA, 115V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
56DP30-01-2-AJN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Number of Pins
    6
  • Published
    2003
  • Series
    56
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2 ~ 6
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Additional Feature
    PANEL MOUNTABLE
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    12.7mm
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Throw Configuration
    DP, DP6T
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    2.520 ~ 6.481gfm
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Adjustable
  • Circuit per Deck
    DP6T
  • Depth Behind Panel
    9.58mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • Number of Poles per Deck
    2
  • Diameter
    12.7mm
  • Length
    12.7mm
  • Body Height
    9.58mm
  • Actuator Length
    9.53mm