  • 56A30S-01-2-06N
56A30S-01-2-06N
advertisement
Manufacturer No:
56A30S-01-2-06N
HK JDW NO:
330-56A30S-01-2-06N
Step5Bar-code shipping tag
56A30S-01-2-06N
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Series
    56
  • Feature
    Shaft and Panel Sealed
  • Number of Positions
    6
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Circuit per Deck
    DP6T
  • Depth Behind Panel
    9.58mm
  • Number of Poles per Deck
    2
  • Angle of Throw
    30°
  • Actuator Length
    9.53mm