  • 56A30-01-2-02N
56A30-01-2-02N
advertisement
Manufacturer No:
56A30-01-2-02N
HK JDW NO:
330-56A30-01-2-02N
Package:
Datasheet:
56A30-01-2-02N
Description:
Switch Rotary DPDT 2 Flatted Shaft Solder Lug 0.2A 115VAC 30VDC
Step5Bar-code shipping tag
56A30-01-2-02N
    Panel Mount
  • Insulation Material
    THERMOSET 94V-0
  • Housing Material
    ZINC DIE CAST
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Published
    2013
  • Series
    56
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    INDUSTRIAL QUALITY
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Current Rating
    200mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Dielectric Withstanding Voltage
    600VAC V
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Circuit per Deck
    DPDT
  • Depth Behind Panel
    12.19mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • Actuator Length
    9.53mm