  • 56A30-01-1-11S
56A30-01-1-11S
advertisement
Manufacturer No:
56A30-01-1-11S
HK JDW NO:
330-56A30-01-1-11S
Step5Bar-code shipping tag
56A30-01-1-11S
    Brass
  • Contact Plating
  • Number of Positions
    11
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Current Rating
    200mA
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Throw Configuration
    SP11T
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Circuit per Deck
    SP11T
  • Depth Behind Panel
    12.19mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Poles per Deck
    1
  • Angle of Throw
    30°
  • Actuator Length
    9.53mm