  • 56A30-01-1-06N
56A30-01-1-06N
advertisement
Manufacturer No:
56A30-01-1-06N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-56A30-01-1-06N
Quantity:
In Stock : 22
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
56A30-01-1-06N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Insulation Material
    THERMOSET 94V-0
  • Housing Material
    ZINC DIE CAST
  • End Contact Plating
    GOLD
  • Series
    56
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    6
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Additional Feature
    INDUSTRIAL QUALITY
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Contact Current(DC)-Max
    0.2A
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Max Current Rating
    200mA
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    2.520 ~ 6.481gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    0.2A
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .2A@30VDC
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    SP6T
  • Depth Behind Panel
    12.19mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • Bushing Length
    0.25 inch
  • Bushing Diameter
    0.25 inch
  • Actuator Length
    9.53mm