  • 5606B1601 BK002
5606B1601 BK002
advertisement
Manufacturer No:
5606B1601 BK002
Manufacturer:
Alpha Wire
HK JDW NO:
41-5606B1601 BK002
Package:
Datasheet:
5606B1601 BK002
Description:
CABLE 2COND 16AWG BLACK 500'
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
5606B1601 BK002
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Conductors
    2 (1 Pair Twisted)
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Multi-Conductor
  • Jacket Color
    Black
  • Conductor Strand
    7/0.0192
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.300 (7.62mm)
  • Conductor Insulation
    Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Length
    500.0' 152.4m
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.0500 1.270mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Bare
  • Jacket (Insulation) Material
    Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Operating Temperature
    -25°C~90°C