  • 56.OA12.1242C
56.OA12.1242C
advertisement
Manufacturer No:
56.OA12.1242C
Manufacturer:
Altech Corporation
HK JDW NO:
35-56.OA12.1242C
Package:
Datasheet:
56.OA12.1242C
Description:
Relay;E-Mech;Sfty;4 NO,2 NC;Cur-Rtg 8A;Ctrl-V 12DC;Vol-Rtg 400/250AC/DC;PCB Mnt
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
56.OA12.1242C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO), Gold (Au)
  • Mount
    PCB
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    14
  • Weight
    38g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    OA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating
    8A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Contact Form
    6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
  • Coil Resistance
    180Ohm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    400VAC 250VDC -Max
  • Coil Current
    66.7mA
  • Release Time
    6ms
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Coil Power
    800mW