  • 55PC1111-16-9-9CS2606
55PC1111-16-9-9CS2606
advertisement
Manufacturer No:
55PC1111-16-9-9CS2606
HK JDW NO:
798-55PC1111-16-9-9CS2606
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55PC1111-16-9-9CS2606
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Shielded
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/29
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.096 (2.44mm)
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.006 0.15mm