  • 55PC0111-12-6
55PC0111-12-6
advertisement
Manufacturer No:
55PC0111-12-6
HK JDW NO:
798-55PC0111-12-6
Package:
Datasheet:
55PC0111-12-6
Description:
HOOK-UP STRND 12AWG 600V BLUE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55PC0111-12-6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    NO
  • Construction
    STRANDED
  • Number of Conductors
    1
  • Wire Gauge
    12 AWG
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Jacket Color
    Blue
  • Conductor Strand
    37/28
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.100 (2.54mm)
  • Outside Diameter
    2.54 mm
  • Wire and Cable Name
    FLEXIBLE CORD AND FIXTURE WIRE
  • Number of Strands
    37
  • Strand Size
    28 AWG
  • Conductor Finish
    TIN
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.006 0.15mm