  • 55GN01MA-TL-E
55GN01MA-TL-E
advertisement
Manufacturer No:
55GN01MA-TL-E
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-55GN01MA-TL-E
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
55GN01MA-TL-E
Description:
Trans RF BJT NPN 10V 0.07A 3-Pin Case MCP T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55GN01MA-TL-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Pin Count
    3
  • Element Configuration
    Single
  • Polarity/Channel Type
    NPN
  • Transistor Type
    NPN
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    10V
  • Max Collector Current
    70mA
  • DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
    100 @ 10mA 5V
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    10V
  • Gain
    10dB @ 1GHz
  • Max Frequency
    5.5GHz
  • Transition Frequency
    3000MHz
  • Frequency - Transition
    4.5GHz~5.5GHz
  • Collector Base Voltage (VCBO)
    20V
  • Emitter Base Voltage (VEBO)
    3V
  • hFE Min
    200
  • Noise Figure (dB Typ @ f)
    1.9dB @ 1GHz
  • Height
    900μm
  • Length
    2mm
  • Width
    2.1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-70, SOT-323
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    150°C TJ