  • 55BD30-01-1-AJN
55BD30-01-1-AJN
advertisement
Manufacturer No:
55BD30-01-1-AJN
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-55BD30-01-1-AJN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55BD30-01-1-AJN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Circuit per Deck
    SP12T
  • Depth Behind Panel
    16.13mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Poles per Deck
    1
  • Angle of Throw
    30°
  • Actuator Length
    3.18mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    12
  • Published
    2013
  • Series
    55
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    2 ~ 12
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V