  • 55A30-01-1-05N
55A30-01-1-05N
advertisement
Manufacturer No:
55A30-01-1-05N
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-55A30-01-1-05N
Package:
Datasheet:
55A30-01-1-05N
Step5Bar-code shipping tag
55A30-01-1-05N
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Published
    2013
  • Series
    55
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    5
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    200mA AC/DC
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Actuator Type
    Flatted (3.17mm Dia)
  • Contact Style
    Non-Shorting
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    2.520 ~ 5.401gfm
  • Contact Timing
    Non-Shorting (BBM)
  • Index Stops
    Fixed
  • Circuit per Deck
    SP5T
  • Depth Behind Panel
    16.13mm
  • Index Angle
    30 °
  • Number of Poles per Deck
    1
  • Angle of Throw
    30°
  • Actuator Length
    9.53mm