  • 55A0814-24-4
55A0814-24-4
advertisement
Manufacturer No:
55A0814-24-4
HK JDW NO:
798-55A0814-24-4
Package:
Datasheet:
55A0814-24-4
Description:
CABLE 1 COND 24AWG SHIELDED
Step5Bar-code shipping tag
55A0814-24-4
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Silver Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0814
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Shielding
    NO
  • Construction
    STRANDED
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    24 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Wire/Cable Gauge
    24 AWG
  • Jacket Color
    Yellow
  • Conductor Strand
    19/36
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.037 (0.94mm)
  • Application
    AIRFRAME, MEDIUM WEIGHT
  • Wire/Cable Diameter
    1.14 mm
  • Outside Diameter
    1.14 mm
  • Wire and Cable Name
    FLEXIBLE CORD AND FIXTURE WIRE
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    635 μm
  • Strand Size
    36 AWG