  • 55A0813-20-9
55A0813-20-9
advertisement
Manufacturer No:
55A0813-20-9
HK JDW NO:
798-55A0813-20-9
Package:
Datasheet:
55A0813-20-9
Description:
Hook-up Wire 20AWG 1.52mm Nickel Plated Copper 600V
Step5Bar-code shipping tag
55A0813-20-9
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Nickel Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Published
    2005
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0813
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    White
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    20 AWG
  • Voltage
    600V
  • ELV
    Compliant
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Jacket Color
    White
  • Conductor Strand
    19/32
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.050 (1.27mm)
  • Insulation Diameter
    1.27 mm
  • Wire/Cable Diameter
    1.47 mm
  • Outside Diameter
    1.47 mm
  • Wire/Cable Color
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    1.016 mm
  • Strand Size
    32 AWG