  • 55A0811-22-6
55A0811-22-6
advertisement
Manufacturer No:
55A0811-22-6
HK JDW NO:
798-55A0811-22-6
Package:
Datasheet:
55A0811-22-6
Description:
High Performance Cable 1Conductors 22AWG 1.09mm Tin Plated Copper Blue 600VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55A0811-22-6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Cable
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2015
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0811
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    22 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Wire/Cable Gauge
    22 AWG
  • Jacket Color
    Blue
  • Conductor Strand
    19/34
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.043 (1.09mm)
  • Insulation Diameter
    1.0922 mm
  • Wire/Cable Diameter
    1.09 mm
  • Outside Diameter
    1.27 mm
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    787.4 μm
  • Strand Size
    34 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.004 0.09mm