  • 55A0811-10-2
55A0811-10-2
advertisement
Manufacturer No:
55A0811-10-2
HK JDW NO:
798-55A0811-10-2
Package:
Datasheet:
55A0811-10-2
Description:
HOOK-UP DL WALL STRND 10AWG RED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55A0811-10-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2015
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0811
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    10 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Connector Support Type
    WIRE AND CABLE
  • Cable Type
    Hook-Up, Dual Wall
  • Wire/Cable Gauge
    10 AWG
  • Jacket Color
    Red
  • Conductor Strand
    37/26
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.128 (3.25mm)
  • Insulation Diameter
    3.2512 mm
  • Wire/Cable Diameter
    3.4036 mm
  • Outside Diameter
    3.4 mm
  • Number of Strands
    37
  • Conductor Diameter
    2.81 mm
  • Strand Size
    26 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.004 0.09mm