  • 55A0114-24-0
55A0114-24-0
advertisement
Manufacturer No:
55A0114-24-0
HK JDW NO:
798-55A0114-24-0
Package:
Datasheet:
55A0114-24-0
Description:
FILTER UNIT, 80MM - More Details
Step5Bar-code shipping tag
55A0114-24-0
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Conductor Material
    Copper, Silver Coated
  • Operating Temperature
    200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0114
  • Voltage - Rated
    600V
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    24 AWG
    Hook-Up
  • Wire/Cable Gauge
    24 AWG
  • Jacket Color
    Black
  • Conductor Strand
    19/36
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.037 (0.94mm)
  • Wire/Cable Diameter
    940 μm
  • Outside Diameter
    940 μm
  • Conductor Diameter
    635 μm
  • Strand Size
    36 AWG
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.005 0.13mm