  • 55A0111-28-2
55A0111-28-2
advertisement
Manufacturer No:
55A0111-28-2
HK JDW NO:
798-55A0111-28-2
Package:
Datasheet:
55A0111-28-2
Description:
Hook-up Wire 28AWG LTW CL 600V PRICE PER FT
Step5Bar-code shipping tag
55A0111-28-2
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Cable
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2005
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Jacket Color
    Red
  • Conductor Strand
    7/36
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.027 (0.69mm)
  • Wire/Cable Diameter
    685.8 μm
  • Outside Diameter
    690 μm
  • Number of Strands
    7
  • Conductor Diameter
    381 μm
  • Strand Size
    36 AWG