  • 55A0111-26-8
55A0111-26-8
advertisement
Manufacturer No:
55A0111-26-8
HK JDW NO:
798-55A0111-26-8
Package:
Datasheet:
55A0111-26-8
Description:
HOOK-UP STRND 26AWG 600V GRAY
Step5Bar-code shipping tag
55A0111-26-8
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
    1 (Unlimited)
  • Color
    Grey
  • Voltage - Rated
    600V
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    26 AWG
  • Jacket Color
    Gray
  • Conductor Strand
    19/38
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.032 (0.81mm)
  • Wire/Cable Diameter
    812.8 μm
  • Outside Diameter
    810 μm
  • Conductor Diameter
    508 μm
  • Strand Size
    38 AWG