  • 55A0111-24-6-1KF-US
55A0111-24-6-1KF-US
advertisement
Manufacturer No:
55A0111-24-6-1KF-US
HK JDW NO:
798-55A0111-24-6-1KF-US
Package:
Description:
HOOK-UP STRND 24AWG 600V BLUE
Step5Bar-code shipping tag
55A0111-24-6-1KF-US
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2005
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Color
    Blue
  • Voltage - Rated
    600V
  • Number of Conductors
    1
  • Wire Gauge
    24 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Gauge
    24 AWG
  • Jacket Color
    Blue
  • Conductor Strand
    19/36
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.037 (0.94mm)
  • Wire/Cable Diameter
    940 μm
  • Outside Diameter
    940 μm
  • Wire/Cable Color
  • Number of Strands
    19
  • Conductor Diameter
    635 μm
  • Strand Size
    36 AWG