  • 55A0111-10-0
55A0111-10-0
advertisement
Manufacturer No:
55A0111-10-0
HK JDW NO:
798-55A0111-10-0
Package:
Datasheet:
55A0111-10-0
Description:
Hook-up Wire 10AWG 3.4mm Tin Plated Copper 600V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
55A0111-10-0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Wire
  • Insulation Material
    ETFE
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Series
    MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0111
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Rated
    600V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    1
  • Voltage - Rated AC
    600V
  • Wire Gauge
    10 AWG
  • ELV
    Compliant
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Wire/Cable Gauge
    10 AWG
  • Jacket Color
    Black
  • Conductor Strand
    37/26
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.128 (3.25mm)
  • Insulation Diameter
    3.2512 mm
  • Wire/Cable Diameter
    3.25 mm
  • Outside Diameter
    3.25 mm
  • Number of Strands
    37
  • Conductor Diameter
    2.81 mm
  • Strand Size
    26 AWG